www.Golldennet.com/گلدن نت
استئوتومی در عمل جراحی بینی | جراح بینی | بینی گوشتی | دکتر سید هادی حسینی نسب

استئوتومی در عمل جراحی بینی

اقدامات بعد از جراحی لوزه
اقدامات بعد از جراحی لوزه
آوریل 4, 2018
عمل انحراف تیغه بینی
عمل انحراف تیغه بینی
آوریل 11, 2018
استئوتومی در عمل جراحی بینی

استئوتومی در عمل جراحی بینی

به منظور برداشتن قوز در زاویه ی روبرو باعث پهن شدن بینی می گردد ، بنابراین لازم است تا پهنا بینی باریک بشود تا فرم طبیعی بینی حاصل گردد . به همین علت باید دیواره ی کنار استخوان بینی و زائده بالا رونده استخوان ماگزیلاری ، به وسیله ابزار شکسته شود و قابل حرکت دادن بشود تا فرم طبیعی را بتوان ایجاد نمود. همچنین به علت اینکه غضروف های لترال بالایی به استخوان بینی متصل هستند آنها نیز به داخل کشیده خواهند شد ، به این عملکرد استئوتومی لترال یا خارجی می گویند . این عمل گاهی به همراه عملی به نام استئوتومی میانی یا مدیال انجام میشود . در این شیوه ابزاری به اسم استئوتوم مدیال به قطر ۲ الی ۳ میلی متر در ناحیه برداشت قوز استخوانی دو سمت قرار گرفته و استخوان بینی از طرف درونی هم ، متحرک می گردد . به این روش استئوتومی در عمل جراحی بینی گفته می شود .

 

استئوتومی در عمل جراحی بینی

 

در ابتدای کار جراح بینی با تزریق لیدوکایین آدرنالین به دوز مورد نیاز ، آن ناحیه را بیحس و از خونریزی خالی می نماید .
استئوتومی از لزومات جراحی زیبایی بینی و صاف گشتن بینی می باشد . با توجه به این که لترال استئوتومی ، به صورت تروماتیک وضربه زدن است و موجب التهاب و ورم میگردد لترال استئوتومی در مرحله پایانی جراحی بینی انجام خواهد شد ، اما مدیال استئوتومی پس از برداشت قوز بینی صورت میگیرد .
شیوه انجام استئوتومی خارجی از درون و بیرون به هر دو صورت امکان پذیر است . که انتخاب روش انجام کار توسط پزشک انتخاب می شود . دلیل اصلی ورم و التهاب بعد از جراحی بینی همان استئوتومی لترال می باشد ، در واقع اگر در عمل جراحی بینی به هر علتی استئوتومی انجام نگیرد ، نظیر جراحی بینی ثانویه ، در زیر چشم ورم نخواهیم داشت . پس از استئوتومی ، بررسی می شود که آیا پشت بینی ناهمواری دارد یا خیر ، و اگر ناهمواری باشد ، اصلاح خواهد شد .
علت ضرورت کمپرس سرد در روز های اول بعد از جراحی ، همین استئوتومی می باشد ، که منجر می گردد تا میزان ورم به حداقل برسد . در شیوه استئوتومی خارجی از برشی ظریف بر روی پوست به قطر ۲ الی ۳ میلی متر بهره می گیریم . این برش در ناحیه کانتوس داخلی چشم ایجاد می شود . اگر استخوان بینی پیچ خوردگی داشته باشد وناقرینه و یا کاملاً نامنظم باشد . امکان دارد که استئوتومی در سطح بالاتری انجام بشود .
در حقیقت و به زبان ساده منظور از استئوتومی همان شیوه صحیح شکستن بینی است و اگر توسط یک جراح بینی زبردست و ماهر انجام گیرد هیچ خطری نخواهد داشت .

 

 

دکتر سید هادی حسینی نسب

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی

جراحی زیبایی بینی – جراح بینی خوب

 

 

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات