www.Golldennet.com/گلدن نت
جراحی زیبایی بینی | متخصص جراحی گوش و حلق و بینی | دکتر سید هادی حسینی نسب

جراحی زیبایی بینی

عوارض جراحی بینی
عوارض جراحی بینی
آوریل 18, 2020
جراحی بینی فانتزی
جراحی بینی فانتزی
ژوئن 1, 2020
جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یک نوع عمل جراحی جهت تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای بزرگ کردن بینی، کوچک کردن بینی، برداشتن قوز بینی، عمل بینی گوشتی و غیره استفاده می شود.

در طی این جراحی بینی ، جراح یک برش ایجاد می کند تا بتواند به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا کند. این برش عموما در داخل بینی زده می شود، به همین دلیل پس از عمل جای برش مشاهده نمی شود. امکان دارد برای این جراحی به پیوند غضروف یا استخوان نیاز باشد که این امر به نیاز فرد بستگی دارد.

جراحی زیبایی بینی

بعد از این که جراح استخوان و غضروف بینی را اصلاح کرد، پوست و بافت بینی بر روی ساختار جدید بینی قرار می گیرد، البته نا گفته نماند که نوع پوست بینی و تاثیر آن در عمل جراحی بینی و نحوه ی جذب شدن پوست موثر است. در انتها یک آتل بر روی بینی گذاشته می شود تا شکل جدید بینی را تا زمان بهبود پوشش دهد.

جراحی بینی می تواند هم با بیهوشی عمومی و هم با بیهوشی موضعی انجام شود، انتخاب هر نوع بیهوشی به پیچیدگی جراحی وابسته است. در برخی مواقع جراحی بینی به صورت سرپایی انجام می شود، اما برخی مواقع نیز امکان دارد بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری شود.

فردی که این نوع جراحی را انجام می دهد اغلب متخصصین گوش و حلق و بینی هستند پس برای انجام این جراحی نگران نباشید.

پس از جراحی بینی

 • پس از گذشت یک هفته، آتل و باند از روی بینی شما برداشته می شود.
 • صورت کمی پف دارد
 • در اطراف چشم ها و بینی کبود و متورم وجود دارد.
 • این کبودی ها پس از چند روز برطرف می شود.
 • می توانید برای کاهش درد و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • ممکن است پس از جراحی، جراح بینی برای شما مسکن هایی جهت تسکین درد تان تجویز کند، از آن ها استفاده کنید.
 • امکان دارد لازم باشد تا چند روز اول پس از جراحی سر خود را بالا نگه دارید.
 • ممکن است چندین هفته طول بکشد تا مجددا بتوانید فعالیت های خود را از نو آغاز کنید.

 

جراحی زیبایی بینی

 

چرا عمل بینی انجام می دهیم؟

جراحی بینی قادر به تغییر سایز ، شکل و زاویه بینی می باشد و همچنین موجب می شود تا بینی شما تناسب بهتری با بقیه اجزای صورتتان پیدا کند. این جراحی می تواند مشکلات ساختاری بینی که موجب گرفتگی و تنگی نفس می شود را ازبین ببرد.

عمل زیبایی بینی مردان

آیا تا به حال به نوع جراحی بینی یا نتیجه جراحی بینی مردان توجه کرده اید؟ مردان عموما به دنبال بینی های مردانه هستند و علاقه دارند پس از جراحی بینی با بینی طبیعی روبه رو شوند، اما خانم ها به دنبال بینی با نوک کمی سر بالا و کمی قوس در مرکز بینی می باشند.

به دلیل گوشتی و بزرگ بودن بینی آقایان و دیگر مشخصات، جراحی بینی آقایان با جراحی بینی بانوان متفاوت است که در در مقالات قبلی درباره این دو جراحی بینی صحبت کرده ایم، در صورت تمایل به آگاهی از آن ها می توانید به قسمت مقالات سایت مراجعه فرمایید.

 

جراحی زیبایی بینی

بینی گوشتی چیست ؟

بینی گوشتی اصطلاحی است که به بینی هایی که در قسمت نیمه پایینی بینی دارای پوستی ضخیم و چربی زا هستند گفته می شود.

مشخصات بینی گوشتی

برخی مشخصات بینی های گوشتی شامل :

 • پوست ضخیم
 • وجود غدد چربی بسیار در نوک بینی
 • غضروف پهن و بزرگ در نوک بینی
 • وجود بافت همبند بسیار در زیر پوست
 • غضروف های بزرگ و قطور پایینی کناری
 • بافت ضعیف غضروفی که عموما حالت ارتجاعی دارد

 

جراحی زیبایی بینی

 

چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است ؟

کیفیت و ضخامت پوست یکی ازمهم ترین عواملی می باشد که در نتیجه جراحی بینی نقش بسیار مهمی دارد، همچنین یکی از مواردی است که به سختی می توان آن را پیش بینی کرد.

در طی جراحی بینی بیشترین کاری که انجام می شود تغییر شکل غضروف و استخوان بینی می باشد که اسکلت بندی بینی را تشکیل می دهد.

جراح بینی به روش های مختلف غضروف و استخوان بینی را تغییر می دهد تا به شکل مورد نظر دست پیدا کند.

لازم به ذکر است که به دلیل ضخامت پوست در بینی های گوشتی دوران بهبودی این دسته از افراد در مقایسه با افراد با بینی های گوشتی و معمولی بیشتر است.

 

جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی استخوانی

ویژگی های بینی استخوانی:

ضخامت پوست در بینی های غضروفی یا به عبارت دیگر استخوانی کمتر است.

پوست این نوع بینی ها انعطاف پذیر تر می باشد و تغییرات بیشتری را متحمل می شود.

دست جراح بینی برای ایجاد تغییر در بینی با تراش استخوان و غضروف باز تر از دیگر بینی ها است .

یک جراح بینی مجرب و با تجربه به راحتی می تواند تمامی اشکالات بینی استخوانی یا قضروفی را برطرف کند و شکل دلخواه را با توجه به خصوصیات ظاهری دیگر اجزای صورت به وجود آورد .

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های مشهوری می باشد که هر ساله در داخل و خارج کشور ما در حال انجام است.

این نوع جراحی بینی می تواند به روش های متفاوتی ظاهر بینی فرد را تغییر دهد که عبارت اند از:

 • سایز بینی به تناسب دیگر اجزای صورت
 • عرض بینی در قسمت پل بینی یا سایز و مکان سوراخ های بینی
 • قوز بینی و افتادگی پل بینی که از نیمرخ قابل مشاهده است
 • نوک بینی که بزرگ و گرد، افتاده، سر بالا و یا عقابی است
 • سوراخ های بینی که بزرگ، پهن و یا سر بالا است
 • عدم تقارن بینی

هزینه جراحی زیبایی بینی

تمامی افراد در رده سنی های متفاوت کاندیدای جراحی زیبایی بینی هستند و هر یک هدفی مجزا از انجام این جراحی بینی دارند به همین دلیل نمی توان به راحتی و بدون معاینه هزینه جراحی زیبایی بینی را مشخص کرد.

ناگفته نماند که موارد و عوامل بسیاری هستند که بر روی هزینه جراحی بینی تاثیر می گذارند به همین دلیل این هزینه در هر فردی متفاوت با دیگری است.

افرادی که علاقه مند به مشاهده فیلم جراحی زیبایی بینی هستند می توانند هم به قسمت گالری سایت و هم آدرس اینستاگرام دکتر حسینی نسب مراجعه کنند.

روش های انجام جراحی بینی

جراحی بینی به دو صورت جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام پذیر می باشد.

جراحی بینی باز :

در جراحی بینی باز ، برشی ظریف در ناحیه کلوملای بینی ایجاد می شود. سپس جراح بینی به کمک ابزرای مخصوص ، پوست بینی را از روی استخوان و غضروف یبنی بلند کرده و اقدام به ایجاد تغییرات مد نظر می نماید.

در این روش از جراحی بینی ، جراح به ساختار داخلی بینی دید وسیعی داشته و به راحتی می تواند اقدامات لازم را انجام دهد ، همچنین به دلیل اشراف کامل جراح در این روش ، امکان گرافت گذاری در نوک بینی به سادگی انجام خواهد پذیرفت.

در جراحی بینی باز ، میزان تورم و کبودی پس از جراحی بینی در مقایسه با جراحی به روش بسته بیشتر است و به دلیل برشی که در بیرون بینی ایجاد شده ، محل برش و بخیه قابل رویت خواهد بود که البته با رعایت مراقبت های بعد از جراحی و استفاده از پمادهای تجویز شده محل بخیه به مرور رفع خواهد شد.

بنابراین جراحی بینی باز در مواردی که نیاز به ایجاد تغییرات پیچیده روی بینی می باشد نظیر جراحی بینی هایی که دچار دفرمیتی های مادرزادی هستند ، جراحی ترمیمی بینی و جراحی بینی گوشتی گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

جراحی بینی بسته :

در عمل بینی به روش بسته ، هیچ نوع برشی در ناحیه خارجی بینی ایجاد نمی شود و جراح بینی تمام برش های لازم را در داخل حفره ها بینی لحاظ می نماید.

در این روش میدان دید جراح بینی ، محدود می باشد بنابراین در جراحی هایی که نیازی  به ایجاد تغییرات عمده روی بینی نباشد می تواند گزینه مناسبی باشد.

در جراحی بینی به روش بسته ، هیچ گونه اسکار پس از عمل وجود نخواهد داشت و همچنین میزان تورم و کبودی پس از عمل نیز درقیاس با جراحی بینی باز بسیار کمتر خواهد بود.

آیا امکان جراحی بینی در افراد دیابتی وجود دارد ؟

یکی از پارامترهای بسیار مهم برای جراحی بینی ، میزان قند خون می باشد. عموما افراد مبتلا به دیابت به دلیل نگرانی ای که بابت این مئله دارند از جراحی بینی واهمه دارند.

بنابراین یکی از شایع ترین پرسش هایی که در رابطه با جراحی بینی در جلسات مشاوره از جراحان بینی پرسیده می شود ف این است که آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند جراحی بینی انجام دهند یا خیر ؟

به طور کلی انجام جراحی بینی برای افراد دیابتی ممنوعیتی ندارد ، اما ممکن است به دلیل بالا بودن قند خون ترمیم زخم ها مختل شده و زمان کاهش تورم بینی پس از عمل ، طولانی شود.

بنابراین توصیه می شود بیماران دیابتی ، قبل از انجام جراحی بینی میزان قند خون خود را حداقل به مدت ۶ ماه تحت کنترل داشته باشند.

لازم به ذکر است در صورت کنترل قند خون ، پزشک متخصص با اطمینان خاطر اقدام به جراحی بینی می نمایند و همچنین میزان ترمیم بافت ها نیز بهبود می یابد.

آیا تزریق کورتون در افراد دیابتی بعد از جراحی بینی عوارضی دارد ؟

توصیه می شود بیماران دیابتی از تزریق کورتون جهت تسریع کاهش تورم بینی خودداری نمایند ، چرا که مصرف کورتون ممکن است منجر به اختلال قند خون شود.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

با رعایت کردن برخی از دستورالعمل هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد نتایج به دست آمده از جراحی بینی رضایت بخش تر بوده و احتمال بروز عوارض احتمالی در افراد به حداقل خواهد رسید، لذا لازم است تا در رعایت و انجام این دستورالعمل ها کوشا بوده و کوتاهی نکنید.

چسب زدن بینی

بعد از جراحی ساختار بینی دستخوش تغییراتی شده، غضروف ها و استخوان های آن در موقعیت جدیدی قرار می گیرند، زدن چسب بر روی بینی موجب می شود که ساختار بینی در موقعیت جدید ثابت بماند.

تاثیر چسب بینی محدود به مورد فوق نبوده و استفاده از آن به مدت ۲ ماه بر کاهش ورم بینی موثر است به همین دلیل زدن چسب روی بینی اهمیت زیادی دارد.

لازم به ذکر است استفاده از چسب بینی در ۲ هفته که موجب شکل گیری بهتر فرم بینی می شود الزامی بوده و پس از آن که بر کاهش ورم بینی موثر است، اختیاری است. چنانچه عجله ای بر ایجاد تسریع در کاهش تورم بینی و سریع تر مشخص شدن نتیجه ندارید می توانید از زدن چسب بینی خودداری کرده یا فقط شب ها از چسب بینی استفاده کنید. البته باید گفت که بینی های گوشتی برای کاهش تورم زمان بیشتری برای استفاده از چسب بینی احتیاج دارند.

از دیگر مزیت های چسب بینی می توان به این نکته اشاره کرد که افراد با دیدن چسب بر روی بینی شخص متوجه این موضوع می شوند که شخص به تازگی بینی خود را جراحی کرده و به همین دلیل احتیاط را رعایت کرده و از انجام فعالیت هایی که ممکن است منجر به آسیب دیدن بینی او شود اجتناب می کنند.

 

جراحی زیبایی بینی

 

نحوه چسب زدن بینی

چسب زدن بر روی بینی از حساسیت زیادی برخوردار است به طوریکه اشتباه چسباندن آن ممکن است مشکلاتی را برای بینی فرد ایجاد کند لذا این کار می بایست در دفعات اولیه توسط کادر درمانی آموزش دیده توسط جراح بینی یا خود او صورت گیرد، پس از آن و با آموزش این کار به بیمار، فرد مجاز خواهد بود که شخصاً برای زدن چسب بینی اقدام کند.

روشی که در ادامه مراحل آن را برای تان آورده ایم یک روش کلی برای زدن چسب بر روی بینی است:

 • در مرحله اول لازم است تا صورت را تمیز نمود به طوریکه عاری از هرگونه چربی و مواد دیگر باشد، به همین منظور به کمک یک ماده شوینده وآب ولرم صورت خود را به طوریکه حداقل فشار ممکن به آن وارد شود شسته و آن را با پارچه یا حوله ای نرم خشک نمایید.
 • پس از خشک شدن صورت به طور کامل، یک قطعه ۵ سانتی از چسب کاغذی جدا کرده و آن را به طور زینی شکل روی ناحیه کلوملا بگذارید و دو طرف چسب را با فشار ملایم انگشت ادامه داده و به روی بینی بچسبانید.
 • در مرحله بعدی چند قطعه دیگر از چسب را جدا کرده و از بالا به پایین به شکل عرضی بر روی بینی بچسبانید و در نهایت به وسیله قیچی اضافات چسب ها را بچینید.

 

جراحی زیبایی بینی

 

تغذیه بعد از جراحی زیبایی بینی

خوردن برخی از مواد غذایی و پرهیز از خوردن برخی دیگر در کاهش تورم و کبودی بینی موثر است لذا:

 1. بهتر است از خوردن موادغذایی سفت همچون هویج خودداری کنید، زیرا خوردن و هضم این مواد نیاز به جویدن زیاد داد که این مسئله به فک بالا و در نهایت بینی فشار وارد کرده و موجب شدت یافتن ورم می شود.
 2. بهتر است افراد از نوشیدن و خوردن به مدت ۴ ساعت بعد از عمل بینی بپرهیزند زیرا امکان ایجاد حالت تهوع در آن ها به دلیل وجود اثرات ماده بیهوشی وجود دارد.
 3. بیمار پس از گذشت حدوداً ۴ ساعت می تواند فقط مایعات میل کند و بهتر است آبمیوه های طبیعی مثل آب آناناس بنوشد.
 4. بیماران معمولاً پس از گذشت چند ساعت و در صورتی که مشکل خاصی نداشته با صلاحدید پزشک همان روز از بیمارستان مرخص شده و پس از آن می توانند از غذاهایی که نرم بوده و بلعشان راحت می باشد مانند سوپ استفاده کنند.

ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

 • بدن بیمار بعد از جراحی بینی به دلیل وجود آثار بیهوشی و همچنین به علت از دست دادن خون ضعیف شده و تحلیل می رود، لذا فرد به منظور بازیابی مجدد قوای بدنی باید استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزد.
 • بیمار بعد از ۷ روز می توند انجام فعالیت های روزمره را از سر بگیرد.
 • بهتر است افراد انجام ورزش های بسیار سنگین را به بعد از ۱ سال موکول کنند.
 • بیماران بعد از گذشت ۱ ماه می توانند رفتن به استخر را از سر بگیرند البته به شرطی که در آب شیرجه نزنند.

 

 

عینک زدن بعد از جراحی زیبایی بینی

استفاده از عینک طبی بعد از جراحی بینی بعد از گذشت ۳ هفته بلامانع است، البته بهتر است که از عینک هایی با فریم های سبک استفاده شود.

استحمام بعد از جراحی زیبایی بینی

دوش گرفتن یکی از مواردی است که باید بعد از عمل بینی به آن دقت فراوانی کرد.

به دلیل وجود اثرات بیهوشی این امکان وجود دارد که فرد در حمام از حال رفته و زمین بخورد، لذا بهتر است که دوش گرفتن در حضور شخصی همراه صورت گرفته و موارد زیر را رعایت کرد:

 • مدت زمان طولانی در وان ننشینید.
 • با آب ولرم حمام کرده و از دوش گرفتن با آب خیلی داغ بپرهیزید.

لزوم وجود شخص همراه هنگام استحمام چیست؟

پس از جراحی برای ثابت ماندن ساختار بینی در موقعیت جدید بر روی آن اسپلینت قرار می گیرد که باید به مدت ۱ هفته از ورود هرگونه آسیب به آن جلوگیری کرد، لذا در این مدت باید طوری حمام کرد که از خیس شدن اسپلینت جلوگیری شود.

از سمت دیگر پایین انداختن سر به منظور شستشوی موها و بدن باعث افزایش گردش خون در صورت شده و این امر موجب تشدید تورم خواهد شد.

چنانچه شما برای شستشوی سر بر روی صندلی نشسته و آن را به سمت عقب خم کنید و شخص همراه اقدام به شستن موهای تان کند، هم از انداختن سر به سمت پایین جلوگیری شده هم اسپلینت بینی خیس نخواهد شد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات