www.Golldennet.com/گلدن نت
جراحی پلاستیک گوش | جراحی گوش | جراحی زیبایی گوش | دکتر سید هادی حسینی نسب

جراحی پلاستیک گوش

جراح بینی خوب
جراح بینی خوب
ژوئن 18, 2020
بهترین جراح بینی در تهران
بهترین جراح بینی در تهران
جولای 20, 2020
جراحی پلاستیک گوش

جراحی پلاستیک گوش

جراحی پلاستیک گوش که به اتوپلاستی معروف است، جهت رفع بدشکلی های لاله گوش انجام می شود. در برخی‌ موارد جراحی جهت بازسازی انجام می گیرد به عنوان مثال به علت حادثه یا برداشتن تومور، قسمت‌ یا تمامی لاله گوش برداشته می شود.

 

جراحی پلاستیک گوش

 

لازم به ذکر است که اولین بار جراحی پلاستیک گوش توسط یک جراح هندی در ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح انجام شد. این جراحی جهت اصلاح گوش‌ های برجسته از قرن ۱۹ آغاز شد و تا کنون روش‌ های گوناگونی ابداع شده است.

در جراحی ‌های زیبایی‌ مهمترین و شایعترین عامل، برجسته بودن لاله گوش است که در اصطلاح به آن گوش خفاشی نیز می گویند. برخی مواقع مشکلات دیگری مانند نامساوی بودن دو گوش یا بزرگ بودن گوش ها وجود دارد.

تقریبا می توان گفت ۵ % مردم گوش ‌های برجسته ای دارند که ۶۰ % آنان به دلیل سابقه فامیلی شان است. خبر خوشحال کننده این است که این مشکل هیچ ارتباطی‌ با داخل گوش ندارد و فرد دچار مشکل شنوایی نمی شود.

بافت مهمی که در لاله گوش قرار دارد غضروف است که به آن استحکام می بخشد که توسط پوستی نازک روی آن پوشانده می شود. مشکلات این غضروف باعث بسیاری از ناهنجاری ها است . به دو دلیل بهتر است این جراحی در سنین پایین تر انجام شود، یکی‌ به علت اثرات روانی‌ این ناهنجاری است و دیگری به دلیل افزایش سن است که موجب سفت تر شدن غضروف ها می شود، سفت شدن غضروف ها جراحی را مشکل می کنند.

جراحی پلاستیک گوش چگونه انجام می شود؟

در کودکان باید تحت بیهوشی کامل اما‌ در بالغین می توان از بیحسی موضعی استفاده کرد و این جراحی گوش را انجام داد. برای برطرف کردن برجستگی، برشی در پشت گوش و درست در محل اتصال به سر زده می شود. روش های متفاوتی‌ برای این جراحی وجود دارد، امکان دارد برش روی غضروف زده شود یا قسمتی‌ از آن برداشته شود، روش دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از نخ ‌های مخصوص، غضروف لاله گوش به عقب کشیده می شوند و در محلی مناسب محکم می شوند آنگاه قسمتی‌ از پوست برداشته و محل برش دوخته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک گوش

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک گوش شامل یکسری دستورالعمل های مراقبتی است که افراد در صورت رعایت آن ها به نتایج بهتری از جراحی زیبایی گوش دست یافته، دوران نقاهت را به بهترین نحو سپری کرده و در روند بهبود عوارض ناشی از این جراحی زیبایی تسریع ایجاد می کنند.

در طرف مقابل افرادی که به این نکات بی توجهی می کنند نه تنها به نتایج مطلوبی دست پیدا نمی کنند بلکه ممکن است عوارضی در آن ها بروز کند که امکان جبرانش وجود نداشته باشد.

 

جراحی پلاستیک گوش

 

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک گوش چیست؟

 • جراح بعد از اینکه عمل تمام شد یک پانسمان بسیار بزرگ را به منظور پوشاندن گوش ها بر روی آن ها قرار می دهد.
 • پانسمان باید حدود ۱ هفته بر روی گوش ها قرار داشته باشد و بعد از این مدت زمان تنها با صلاحدید پزشک از روی گوش ها برداشته شود.
 • بعد از برداشته شدن پانسمان معمولاً سربند یا هدبندی جایگزین آن می شود که از گوش ها در برابر خم شدگی و هرگونه ضربه محافظت می نماید.
 • بهتر است به مدت ۱ تا ۲ هفته بعد از جراحی گوش به طور مداوم از این هدبند یا سربند استفاده نموده و بعد از این مدت زمان آن را شب ها بر روی گوش های تان بگذارید.
 • استفاده از هدبند زمانی که جراحی گوش با هدف عقب کشیدن گوش ها انجام شده باشد ضرورت بیشتری پیدا می کند.
 • همانطور که می دانید پزشکان برای انجام این جراحی زیبایی بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهند، تاثیرات ماده بیهوشی تا چند روز همراه بیمار بوده و ممکن است موجب بروز سرگیجه در او شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک گوش عبارتنداز:

 • بهتر است به مدت ۴ ساعت از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید زیرا ممکن است دچار حالت تهوع شوید.
 • به مدت ۲ هفته از پوشیدن لباس های یقه دار خودداری نموده و لباس های دکمه دار بپوشید با این کار هنگام پوشیدن و خارج کردن لباس گوش های تان تحت فشار قرار نمی گیرد.
 • بروز کمی تورم و کبودی در گوش ها و نواحی اطراف آن ها کاملاً طبیعی می باشد.
 • در چند روز ابتدایی فقط غذاهای نرم و آبکی میل کنید زیرا حرکت فک به گوش ها فشار وارد کرده و منجر به تشدید تورم موجود در آن ها می شود.
 • به میزان زیاد آب، آبمیوه های طبیعی، میوه و سبزیجات بخورید.
 • به مدت ۲ هفته به هیچ عنوان در معرض دود قرار نگرفته و از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات