www.Golldennet.com/گلدن نت
سپتورینوپلاستی | رینوپلاستی | سپتوپلاستی | جراحی انحراف بینی | دکتر سید هادی حسینی نسب

سپتورینوپلاستی

جراح زیبایی بینی در تهران
جراح زیبایی بینی در تهران
اکتبر 4, 2021
جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی
نوامبر 17, 2021
سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی عمل جراحی بینی برای اصلاح انحراف تیغه بینی و به صورت همزمان ، رفع ایرادات ظاهری بینی می باشد. رینوپلاستی نامی است که در علم پزشکی جهت عمل زیبایی بینی در نظر گرفته شده. هنگامی که همزمان با رینوپلاستی ، اصلاح سپتوم بینی نیز انجام گردد، به این نوع جراحی بینی سپتورینوپلاستی گفته می شود .

سپتورینوپلاستی

در شرایطی که تیغه میانی بینی دچار انحراف شده باشد و دقیقا سپتوم در خط میانی بینی قرار نگرفته باشد ، جهت اصلاح انحراف سپتوم عمل جراحی بینی انجام می شود .

گرفتگی بینی ، سینوزیت و برخی از سردرد ها از عوارض انحراف بینی می باشند که عده ای به آن مبتلا هستند و تنها با جراحی انحراف بینی برطرف می گردد .

درباره سپتورینوپلاستی

در این جراحی بینی تنها ایرادات سپتوم در ساختمان زیر پوست بینی و در داخل بینی است که برطرف می شود ، این در حالی است که عده ای از عموم بر این باور می باشند که در سپتورینوپلاستی ظاهر بینی نیز به همراه ایرادات ظاهری آن تغییر می کند، در حالی اگر بینی فرد در ظاهر نیز ایراداتی داشته باشد باید رینوپلاستی انجام شود.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سپتوپلاستی با توجه به عوارض تنفسی که فرد به علت ابتلا به انحراف بینی دچار آن می شود ، یک عمل جراحی درمانی محسوب می شود و تا زمانی که درمان نشود ، برای بیمار مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت .

نشانه های انحراف بینی

 • در هنگام رشد سپتوم، بینی دچار انحراف از خط وسط می گردد‫.
 • آسیب های وارد شده به بینی نوزاد حین زایمان، منجر به انحراف بینی نوزاد در آینده می گردد.‎
 • انحراف سپتوم بینی از دلایل مهم گرفتگی بینی و خونریزی مکرر از بینی می باشد‫.
 • در برخی مواقع علت سردرد، انحراف سپتوم است.
 • سینوزیت مزمن و انحراف ظاهری بینی نیز می تواند نشات گرفته از انحراف سپتوم باشد‫.
 • لازم به ذکر است که با انجام سپتوپلاستی این مسائل تا حد برطرف خواهد شد.
 • ناگفته نماند که سپتوپلاستی منجر به تغییر در شکل ظاهری بینی نمی شود در این صورت باید افراد این عمل را همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام دهند تا با تغییرات ظاهری بینی نیز روبه رو شوند.
 • با انجام سپتورینوپلاستی علاوه بر شکل ظاهری بینی، تنفس بیمار نیز بهبود پیدا می کند.

 سپتورینوپلاستی

مزایای جراحی سپتورینوپلاستی

 1. هرگونه انحرافی در بینی ، نظیر کوچک شدن دهلیز بینی ، انحراف استخوان بالای بینی و بزرگ شدن مخروط ها در جراحی بینی شکسته یا منحرف شده ، رفع می شود.
 2. اختلالات تنفسی در دو سمت بینی برطرف می شود.
 3. مشکلاتی نظیر خرخر ، آپنه خواب ، خس خس هنگام تنفس که باعث ناراحتی اطرافیان می شود ، رفع می گردد.

عوارض سپتورینوپلاستی

در صورتی که این جراحی را نزد دکتر ماهر انجام دهید ، دچار هیچ گونه عارضه بلند مدتی ، نخواهید شد؛ چرا که این جراحی خود جهت رفع مشکلات تنفسی و ظاهری انجام می شود. اما اگر در انتخاب پزشک خود به اندازه کافی دقت نداشته باشید ، ممکن است ایرادات به طور کامل برطرف نشوند.
از آن جا که برای جراحی شکستگی و انحراف بینی ، نیاز به جراحی باز بینی است و مراجعه کننده در طی انجام پروسه باید بیهوش باشد ؛ بنابراین بعد از عمل ، ممکن است دچار عوارض کوتاه مدتی شود. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • کبودی و تورم ( بسته به پوست و روند عمل در بعضی افراد کبودی ایجاد نمی شود.)
 • افزایش مخاط بینی و گرفتگی آن در روز های اول
 • احساس سرگیجه از عوارض بیهوشی در روز اول

 

 

مراقبت های بعد از سپتورینوپلاستی

مراقبت هایی که بعد از عمل جراحی انجام می شود ، دوره نقاهت را برای متقاضی کاهش داده و به روند بهبودی وی سرعت می بخشد. این مراقبت ها از ایجاد عوارض بلند مدت جلوگیری کرده و در از بین بردن عوارض کوتاه مدت تاثیر بسزایی دارند. مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته شامل موارد زیر است.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ ، به خصوص در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی ، تورم را کاهش داده و مانع ایجاد کبودی می شود. بنابراین توصیه می کنیم در ساعات اولیه ، از این ابزار کارآمد استفاده کنید.

استراحت اصولی

از آن جا که بعد از عمل ، احساس سرگیجه به شما دست می دهد ، پیشنهاد می کنیم در ساعات اولیه بیشتر در حالت دراز کشیده و نشسته قرار بگیرید. در صورتی که قصد ایستادن داشتید ، این روند را به آرامی و با کمک اطرافیان انجام دهید.

شستشوی بینی

مخاط درون بینی ، حس ناخوشایندی را برای افراد ایجاد می کند. جهت برطرف کردن آن از سرم شستشویی که پزشک تجویز کرده است ، مطابق دستور داده شده استفاده کنید. توجه داشته باشید برای خارج کردن مخاط از بینی ، به هیچ عنوان شی سخت داخل آن وارد نکنید. این عارضه ظرف مدت کوتاهی از بین می رود.

پیاده روی

پیاده روی از گرفتگی عروق جلوگیری کرده و سبب بهتر شدن روند گردش خون می شود. همچنین تورم ناشی از سپتورینوپلاستی را کاهش می دهد. بهتر است این فعالیت بدنی را به گونه ای انجام دهید که باعث افزایش ضربان قلب شما نشود.

نحوه خوابیدن

هنگام خوابیدن در زیر سر خود از دو بالشت استفاده کنید. به گونه ای که زاویه سر با بدن زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه را تشکیل دهد. همچنین به صورت طاق باز خوابیده و هرگز به اطراف متمایل نشوید. در صورتی که قبل از سفت شدن فرم بینی ، به پهلو بخوابید ممکن است بینی انحراف جدید پیدا کند.

 

 

هزینه عمل سپتورینوپلاستی

هزینه عمل سپتوپلاستی ( عمل انحراف بینی ) ، توسط بیمه پرداخت می شود، زیرا این عمل ، یک جراحی درمانی به حساب می آید. البته هزینه موارد مربوط به جراحی زیبایی بینی باید توسط خود بیمار پرداخت گردد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات