www.Golldennet.com/گلدن نت
سپتوپلاستی و رینوپلاستی | رینوپلاستی | سپتوپلاستی | دکتر سید هادی حسینی نسب

سپتوپلاستی و رینوپلاستی

عفونت گوش و سرگیجه
عفونت گوش و سرگیجه
فوریه 12, 2018
انحراف بینی و سینوزیت
انحراف بینی و سینوزیت
فوریه 19, 2018
سپتوپلاستی و رینوپلاستی

سپتوپلاستی و رینوپلاستی

سپتوپلاستی و رینوپلاستی از تکنیک های جراحی بینی می باشند که در شرایط متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان مثال جهت برطرف کردن انحراف بینی از سپتوپلاستی و جهت انجام زیبایی و … از رینوپلاستی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم درباره این دو تکنیک برای شما عزیزان صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

سپتوپلاستی و رینوپلاستی

 

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یک تکنیک جراحی می باشد که برای برطرف کردن انحراف سپتوم مورد استفاده قرار می گیرد. سپتوم به قسمتی از بینی که آن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند و در مرکز بینی قرار دارد گفته می شود، یک سپتوم انحراف پیدا کرده هنگامی رخ می دهد که غضروفی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند در محل اصلی خود یعنی مرکز بینی قرار نداشته باشد، این امر باعث ایجاد مشکلات تنفسی و خون دماغ شدن و درد می گردد .

لازم به ذکر است که هدف اصلی از انجام سپتوپلاستی ، اصلاح سپتوم بینی جهت بهبود مسیر جریان هوا در داخل بینی می باشد . انحراف سپتوم بینی برای تعدادی از افراد مادرزادی می باشد اما در برخی مواقع امکان دارد انحراف سپتوم توسط ضربه ایجاد شود. در اکثر افرادی که به انحراف سپتوم مبتلا هستند یکی از مسیر های عبور هوا در بینی شان کوچک تر از دیگری است، همین امر تنفس را برای این افراد مشکل می کند.

رینوپلاستی

رینوپلاستی اغلب یک عمل جراحی برای تغییر ساختاری بینی می باشد، این تکنیک جراحی می ‌تواند برای بهبود عملکرد یا زیبایی بینی نیز انجام گیرد. به رینوپلاستی که جهت بهبود عملکرد بینی انجام می شود، ترمیم مجرای بینی نیز می گویند، که شامل صاف کردن غضروف و تیغه بینی به منظور بهبود تنفس، رفع گرفتگی بینی، صاف کردن دیواره ‌های کناری بینی می باشد.

در مواردی که یک بیمار برای اولین بار از این عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی‌ اش استفاده می ‌کند که به آن رینوپلاستی اولیه گفته می شود، احتمال موفقیت ‌آمیز بودن عمل بیشتر می باشد. هنگامی می ‌توان از یک رینوپلاستی ثانویه استفاده کرد که برای اصلاح ظاهر بینی یا بهبود بیشتر تنفس به عمل جراحی دیگری نیاز باشد.

 

 

دکتر سید هادی حسینی نسب

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی

جراحی زیبایی بینی – جراح بینی خوب

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات